Mistrovství ČR ve sportovní gymnastice žen a můžů

První červnový víkend se gymnastický trojlístek (Peterková, Friedlová a Švejkovský) zúčastnil jednoho z nejdůležitějších závodů sezóny – Mistrovství České republiky mistrovské třídy v Třinci.

 

 

 

Závod víceboje začal v sobotu dopoledne ve Sportovní hale STaRS.

V kategorii KADETEK (2006 -2009) reprezentovala šumperský oddíl Kateřina Friedlová. Společně s 34 závodnicemi z celé ČR nastoupila před přísné rozhodčí, aby ve víceboji předvedla připravené sestavy a také aby se pokusila probojovat do nedělního finále na jednotlivých nářadích.

Hodnocení rozhodčích však bylo neúprosné, a tak ji nízké výsledné známky odsunuly na 28.místo. Na finálový postup to bohužel Kateřině nestačilo.Do nedělního finále na jednotlivých nářadích se mohlo kvalifikovat ve všech kategoriích vždy jen 6 nejlepších závodníků z víceboje.

 V kategorii KADETŮ (2004 a mladší) se ukázal v dobré závodní formě Jakub Švejkovský, který pod taktovkou trenéra R. Smékala obsadil v šestiboji krásné 5.místo.

Za sestavu na koni obdržel čtvrtou nejlepší známku a s tímto výsledkem si zajistil postup do finále. Na dalších čtyřech nářadích (prostná, přeskok, bradla a hrazda) mu bohužel postup do finále těsně unikl a byl zde jen v pozici náhradníka. Přestože se ve finálovém kole Jakubovi nepodařilo zopakovat sobotní výkon, on i jeho trenér byli s celkovým výkonem spokojení.

V sobotu odpoledne přišla na řadu kategorie JUNIOREK „A“ (2004 – 2006). Byly k vidění náročnější prvky a propracovanější sestavy. Mezi juniorské závodnice se jako jedna z nejmladších zařadila i Klára Peterková – 2006.

Za podpory svých trenérů se vrhla do nelehkého boje. Její sestavy byly nižší obtížnosti, než měly její soupeřky, a tak se musela snažit hlavně o bezchybné provedení. Ve čtyřboji obsadila pěkné 12. místo. Nicméně jejím nejsilnějším nářadím byla kladina, za kterou obdržela třetí nejvyšší známku. Díky tomu se také mohla radovat z postupu do finále. Na přeskoku zůstala jako první náhradnice.

V nedělním finále obsadila Klára Peterková krásné 5. místo, které je v silné konkurenci závodnic z vyhlášených oddílů z Prahy, Brna a Liberce pro mladou gymnastku velkým úspěchem.

I přesto, že si z MČR – mistrovské třídy naši gymnasti nedovezli žádnou medaili, získané zkušenosti a další motivace jsou pro ně stejně cenné. Výkony všech a pěkná umístění jsou výsledkem mnoha hodin dřiny, píle a odříkání a určitě stojí za obdiv.

Pro tuto trojici gymnastů tímto však závodní sezóna nekončí. Koncem června doplní gymnastická družstva, aby s dalšími nominovanými sportovci odjeli reprezentovat Olomoucký kraj na Letní Olympiádu mládeže v Liberci. V roce 2017 na LODM v Brně vybojovalo dívčí družstvo 3.místo. Pojďme jim tedy držet palce, ať je pro ně letošní olympiáda opět úspěšná.

Napsat komentář

Your email address will not be published.