Jesenio Cup 2015

Kvůli množícím se dotazům o startu našich závodnic na JesenioCupu 2015, který pořádá druhý šumperský gymnastický oddíl pod TJ Šumperk, podáváme následující vysvětlení.

Naše závodnice na JesenioCupu startovat nebudou. Důvodem je několik omezení ze strany TJ Šumperk. Mimo pochopitelného omezení počtu závodnic a neumožnění startu těm, co se kvalifikovaly na Mistrovství ČR, nám bylo sděleno, že se závodu mohou účastnit jen děvčata, která se „nepřipravují na vrcholové soutěže“.

Závod je tedy pro děti do 13ti let provozující rekreační gymnastiku a ne výkonnostní.

Z tisku …

Dalším závodem, který se v podzimní části gymnastické sezóny koná, je JesenioCup pořádaný druhým šumperským oddílem pod TJ Šumperk. Tento malý spolek disponující podle ČGF osmi sportovními gymnastkami, závodnicím GK Šumperk až do letošního ročníku vždy umožňoval startovat v této soutěži. Pro začínající gymnastky GK byl tento závod vždy tak trochu domácím startem. TJ Šumperk již léta využívá k tréninku i závodění nářadí, které zakoupil a vlastní GK a na které jsou jeho závodnice zvyklé a tak odpadl stres z jinak odpruženého nářadí, který provází gymnastky na ostatních závodech. Snad i proto brala děvčata z GK v tomto závodě každoročně zlaté medaile!

Nyní musel GK všem svým příznivcům a rodičům závodnic oznámit, že start v závodě JesenioCup 2015 nebyl jeho členům umožněn. Důvodem je několik omezení ze strany TJ Šumperk. Mimo pochopitelného omezení počtu závodnic a neumožnění startu těm, co se kvalifikovaly na Mistrovství ČR, bylo GK sděleno, že se závodu mohou účastnit jen děvčata, která se nepřipravují na vrcholové soutěže.

Členy GK a snad i většinu zájemců o šumperskou gymnastiku mrzí, že se z tohoto závodu stal jen pouťový závod pro rekreační gymnastky a že v něm nemohou všechny šumperské závodnice předvést své umění. Město Šumperk se vždy mohlo pyšnit nadprůměrnou úrovní sportovní gymnastiky jak dívek, tak chlapců. S dětmi vždy pracovali vynikající trenéři, kteří s nimi sklidili řadu úspěchů na tuzemských i zahraničních soutěžích. Byli to namátkou: Vilém Kocián, Oldřich Kadlec, Ludmila Krejčí, Zdena Dokoupilová, Jiří Navrkal nebo Silvie Urbanová.

Důkazem, že i přes odchod mnohých z nich šumperská gymnastika stále profituje, je sobotní start tří odchovankyň GK Šumperk v Závodě olympijských nadějí v Liberci. Juniorky Adéla a Vendula Měrkovy (Bohemians Praha) a Marie Nevrklová (Sokol Brno 1) se staly členkami národních družstev a vzorně reprezentovaly ČR i Šumperk v konkurenci nejlepších světových týmů (ARG, AUT, CHN, CZE 1, CZE 2, EGY, GBR, HUN, ISR, NED, RSA a SLO). Sestry Měrkovy získaly jako členky družstva CZE 1 bronzové medaile za týmy ze současných gymnastických velmocí Británie a Číny. Vendula Měrková podtrhla tento úspěch osmým místem mezi jednotlivkyněmi, což byl nejlepší český výsledek.

 

Napsala Martina Vavroušková Konopová

Napsat komentář

Your email address will not be published.