MEMORIÁL PETRY URBÁŠKOVÉ 2016

p1220256Šumperk – příznivci šumperské sportovní gymnastiky mají již přes dvacet let možnost navštěvovat dva tradiční závody, které za přispění města Šumperk pořádá Gymnastický klub. Zatímco chlapecká část GK Šumperk mívá Memoriál na počest R. Pauly a O. Šišky v podzimních termínech, dívčí část každoročně vtlačí závod do hlavní sezóny v první polovině roku.

Letos na jaře to bylo právě 23 let od tragického úmrtí šumperské gymnastky Petry Urbáškové a GK k její památce uspořádal 22. ročník tohoto mezinárodního závodu.

Přibližně stovka závodnic z předních českých a slovenských klubů změřila své síly v sobotu 30. dubna. Závod byl rozdělen do tří věkových kategorií a opět byly rozdány i sady medailí za soutěž družstev, jak už se v GK pomalu stává tradicí.

Domácím závodnicím se s velkou podporou fanoušků skvěle dařilo. Družstvo GK Šumperk A ve složení Veronika Veselá, Klára Peterková a Jitka Machytková nestačilo pouze na tým Vítkovic složený z účastnic Extraligy 2015, tedy nejvyšší české soutěže! Ani bronzovou medaili nenechaly reprezentantky GK hostům a získaly ji ve složení Agáta Kněžková, Adéla Osladilová a Lenka Machytková.

Kompletní výsledky soutěže družstev: 1. GK Vítkovice, 2. GK Šumperk A, 3. GK Šumperk B, 4. TJ Sokol Brno 1, 5. GK B. Bystrica, 6. KSG Přerov, 7. TJ Šumperk, 8. GY-TA Poprad A, 9. GY-TA Poprad B, 10. KSG Přerov B.

Podle platného rozpisu nemohla v soutěži týmů figurovat všechna zúčastněná družstva, protože tým tvořila vždy jedna závodnice z každé kategorie.

Závod je ale v první řadě závodem jednotlivkyň. V kategorii pro nejmladší děvčata (ročník narození 2008 a mladší) zvítězila přerovská Christina Borková. Skoro všechny šumperské benjamínky potrápila kladina, takže nejlepší bylo až 6. místo Jitky Machytkové. Do první desítky se ještě vešly Lenka Machytková na 7. místě a Marie Paraska na 10. Další umístění GK: 12. Diňová A., 14. Paraska A., 18. Jakubíková K., 19. Janků M., 23. Bruštíková R.

Nejlépe se členkám GK dařilo v druhé kategorii, která byla nejpočetněji zastoupená. Stříbro po právu získala Klára Peterková, která nestačila jen na Nelu Štěpandovou z Vítkovic a bronz připadl domácí Adéle Osladilové. Těsně za stupni vítězů zůstala 4. Kateřina Friedlová a solidního výsledku dosáhly i Sabina Žandová (9.) a Berenika Diňová (10.). Další umístění GK: 13. Hvižďová J., 20. Bruštíková A., 21. Kubíčková E., 23. Machytková J.

Do nejstarší a výkonnostně nejobtížnější kategorie se letos přihlásilo téměř 30 závodnic, což ještě více zvedlo prestiž závodu. Výborné výkony mohli diváci obdivovat zejména u liberecké Karolíny Bartuňkové, která i přes nezdar na bradlech dokázala vyhrát hlavně zásluhou náročné sestavy na kladině s vysokou D známkou 5,00 bodů. Nejlepší šumperská Veronika Veselá se v součtu známek neprobojovala na medailová umístění a skončila 4. Agáta Kněžková obsadila 10. místo.

GK Šumperk děkuje městu Šumperk a všem sponzorům, kteří se velkou měrou podíleli na průběhu letošního ročníku.

Sponzoři 22. ročníku MPU: Město Šumperk, Apator Metra s.r.o., CBA, TDK, FestoŠtodt, s.r.o., manželé Urbáškovi, Fontána Kroměříž s.r.o., Ruční papírna Velké Losiny, KrakoWelding s.r.o. – Nový Malín, LuanaGastro s.r.o., PrametTools s.r.o., Karel Unzeitig – Olšany, MK Fruit, rodina Osladilova, Vitráže Bruštík.

 

Napsala Martina Vavroušková Konopová