Hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže 2017

Brno – V Jihočeské metropoli se ve dnech 24. – 26.6. 2017 konaly hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže České republiky. Do Brna se tak sjelo přes 3600 mladých sportovců, aby zde reprezentovali své kraje ve 22 sportovních odvětvích. K reprezentaci Olomouckého kraje čítající kolem 230 závodníků z různých sportovních odvětví jako jsou volejbal, basketbal, házená, fotbal, florbal, tenis, stolní tenis, cyklistika, atletika, triatlon, orientační běh, karate, jachting, plavání a plavání handicapovaných se připojila i čtyřčlenná družstva mladých gymnastek a gymnastů. Ti měli velkou radost, protože sportovní gymnastika byla na tuto olympiádu zařazena po několikaleté pauze. Družstva gymnastek a gymnastů byla sestavena v současné době z nejkvalitnějších mladých zástupců tohoto sportovního odvětví. Své síly tak spojilo hned několik gymnastických klubů.

Družstvo děvčat nastoupilo ve složení: Ponížilová Dominika ( novopečená „Mistryně“ juniorské kategorie ČR ) a kadetky: Mazalová Zuzana a Dvorská Darina všechny z oddilu TJ Prostějov. Čtveřici doplnila mladičká Klára Peterková z GK Šumperk z výkonnostní kategorie žákyně A.

Do závodu  nastoupilo 14 družstev reprezentujících své kraje. Děvčata předvedla své nejlepší sestavy a ziskem 137,9 bodů si vysloužila bronzovou příčku. Zvítězilo družstvo Jihomoravského kraje s 145,35 body a stříbrné medaile se ziskem 143,55 bodů si odvezlo družstvo z Prahy.

V celkovém hodnocení jednotlivkyň byla nejúspěšnější z našeho kraje Dominika Ponížilová. Ta byla favoritkou celého závodu, bohužel zaznamenala pád z kladiny a chybovala i na bradlech. Pěkná prostná a nejobtížnější přeskok ji udržely na medailovém postu a obsadila 2.místo. Týmové kolegyně se také neztratily a vešly se do první poloviny závodního pole. Zuzana Mazalová obsadila 14. místo, Darina Dvorská 21. místo a Klára Peterková 24. místo.

Klárka jako nejmladší z týmu si vedla velmi dobře a s pěkně předvedenou sestavou na kladině se zařadila mezi desítku nejlepších kladinářek tohoto závodu. Na prostných zacvičila velmi hezky i s pěkným projevem. Bohužel se ji nepovedla její oblíbená bradla a byla ohodnocena nízkou známkou, pro lepší hodnoceni ještě muset zapracovat na provedení některých prvků.

Vždy 8 nejlepších děvčat se kvalifikovalo do finále na jednotlivých nářadích. Olomoucký kraj měl ve finále zastoupení ve všech disciplínách. Nejzkušenější Dominika Ponížilová tuto šanci proměnila ve zlato na přeskoku, kde předvedla jako jediná krásný přemet a salto vpřed prohnutě s obratem 180° a další bronzovou medaily získala na prostných.

Do závodu chlapců nastoupilo 12 družstev. Chlapecké družstvo Olomouckého kraje se představilo ve složení František Dominik Marghold ( novopečený „Mistr“ v kategorii starší žáci ČR) a Jan Vachutka oba z oddílu TJ Sokol Šternberk , Jakub Švejkovský z GK Šumperk a Martin Mlčoch z TJ Prostějov .  Se ziskem 195,9 bodů a ztrátou pouhých čtyř desetin bodu obsadilo toto družstvo nepopulární, ale zároveň velmi pěkné 4.místo. Zvítězil Jihomoravský kraj, následovalo družstvo z Prahy a na třetím místě se usadili reprezentanti Zlínského kraje. V jednotlivcích si medailové ambice  splnil František Marghold, který obsadil druhé místo. Jan Vachutka byl čtrnáctý, Martin Mlčoch šestnáctý  a následoval jej Jakub Švejkovský na 17.místě. I zde si gymnasti svými výkony zajistili účast ve finále. Medailově tuto příležitost využil František Marghold a zasloužil se o dvě stříbrné medaile a to za sestavy na kruzích a na prostných.

Výsledky –

VÝSLEDKY DRUŽSTVA & VÍCEBOJ – SG DÍVKY

VÝSLEDKY DRUŽSTVA & VÍCEBOJ – SG CHLAPCI

VÝSLEDKY FINÁLE – SG DÍVKY

VÝSLEDKY FINÁLE – SG CHLAPCI

Gymnasté se tak svými výkony a ziskem 7 medailí zasloužili o cenné body, které byly připsány reprezentaci Olomouckého kraje do celkového hodnocení.