Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže České republiky

Ve dnech 23. – 28. 6. 2019 se konaly v Libereckém kraji hry IX. letní olympiády dětí a mládeže České republiky.

Letošním motem her bylo „Rozhýbej to „

Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, měli mladí závodníci možnost soutěžit také v letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street art. Akce se účastnilo více jak 4000 sportovců a trenérů.

Slavnostní zahájení akce, na které byla letos zvána i veřejnost, se uskutečnilo 23. června v liberecké Home Credit Areně.

Celý večer byl plný sportovních osobností. Zahajovacím ceremoniálem provázel olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta. Nechyběl nástup jednotlivých krajských výprav, které následovaly své vlajkonoše.

Do čela výpravy olomouckého kraje, která čítala bezmála 250 mladých sportovců se postavil Tomáš Bank, bratr a trenér Ondřeje Banka a současný trenér Ester Ledecké.

Své výpravy přivedl i triatlonista Tomáš Svoboda, bývalá rychlobruslařka Karolína Erbanová, biatlonistka Markéta Davidová a další.

Zapálením olympijského ohně vše oficiálně odstartovala snowboardistka Eva Samková.

První závodní den byla na programu kromě jiného i sportovní gymnastika dívek. Družstvo Olomouckého kraje ve složení Klára Peterková z oddílu GK Šumperk a z TJ Prostějov – Aneta Škubalová, Nikola Cibulcová a náhradnice Nela Borská, která musela být povolána na poslední chvíli, aby zaskočila za Kateřinu Friedlovou, která se bohužel několik dní před odjezdem na ODM během tréninku zranila.

Děvčata rozjela svůj závod velmi slibně, na přeskoku i na prostných vše zvládla bez zaváhání, bohužel na bradlech a na zrádné kladině se už dopustila chyb a bohužel i několika pádu z nářadí. I přes to, že členky družstva nebyly výkonnostně vyrovnané, jako tomu bylo u jiných konkurenčních družstev, podařilo se jim získat celkem 133 bodů a v konkurenci 13 družstev obsadily pěkné 5.místo.

V hodnocení jednotlivkyň se mezi 54 startujícími nejlépe umístila Aneta Škubalová 8.místo. Klára Peterková – ta musela hodně zabojovat, aby ustála a zachránila  chybu na bradlech a tím si uhájila 15.místo. Nela Borská obsadila 31.místo a Nikola Cibulcová 33.místo.

Anetě i Kláře se podařilo kvalifikovat se do finále na jednotlivých nářadích. Aneta nastoupila na bradlech, kde obsadila 7.místo a na prostných – 8.místo. Klára si zajistila účast na prostných a bylo z toho 7.místo

Druhý závodní den byl na programu šestiboj gymnastů. Děvčata si však dopoledne v rámci odpočinkového dne vyrazila do Liberecké iQLANDIE, která pro ně byla v rámci doprovodného programu zpřístupněna. Po navštívení několika expozic spěchala fandit gymnastickým kolegům. Družstvo bylo ve složení Jakub Švejkovský z oddílu GK Šumperk, Adam Nosek z TJ Prostějov, dále František Margold a Jan Vachutka, které vyslal TJ Sokol Šternberk. Svůj nástup nijak nepodcenili. Potvrdili pozici favoritů tohoto závodu, když se ujali vedoucí pozice, kterou si udrželi až do konce. Gymnasti z Olomouckého kraje mohli začít slavit zlaté medaile, vylepšili tak skóre z předešlého ročníku, kdy družstvo děvčat získalo bronz.

František Margold také získal nejvyšší bodové hodnocení i mezi jednotlivci. Jan Vachutka obsadil 4.místo, Jakub Švejkovský (12.), a Adam Nosek 16.místo. Závodu se zúčastnilo 43 gymnastů z 11 krajů.

Účast ve finále na všech nářadích si svým výkonem zajistili F. Margold i J. Vachutka, toho pouze na hrazdě vystřídal na základě vyšší kvalifikační známky šumperský J.Švejkovský a tak se také on mohl tohoto finále zúčastnit.

Hlavně díky chlapecké gymnastické složce si Olomoucký kraj na LODM mohl připsat 5 zlatých, 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili.

Mladí sportovci si zde zažili podobnou atmosféru jako na velké olympiádě a nejsou to jen medaile, s čím se vrací každý rok domů. Mládežnická olympiáda je také o spoustě nových zážitků a zkušeností, poznání přátel napříč kraji i sporty, o setkávání se se známými olympioniky. Své místo tu má i podpora fanoušků, rodiny a trenérů a respektu k soupeři i fairplay. Nechybí ani doprovodný program, kdy je zábava a uvolnění velkou odměnou za vydání osobního maxima. Poděkování za reprezentaci patři nejen sportovcům a trenérům, ale i rodinám za jejich podporu. Už teď se můžeme těšit na další ročník LODM, který proběhne v roce 2021