47. ročník Zlatý štít VOKD – byl prověrkou pro naše gymnastky

V sobotu 2.4.2022 se šumperské gymnastky vydaly do severomoravské metropole Ostravy. V tělocvičně GK Vítkovice se konal 47. ročník Zlatý štít VOKD. Síly se soupeřkami poměřily všechny závodnice trenérky Jany Žandové a Silvie Urbanové. Pro děvčata ročníku 2009 a starší to byl první závod letošní sezóny. Závodilo se ve dvojboji kladina a bradla.

V ranních hodinách se tělocvična otevřela děvčatům kategorie začínajících gymnastek a  mladším žákyním. V obou kategoriích měl GK Šumperk, z.s. své zastoupení.

Kategorii začínajících žákyň zahájila sestavou na bradlech Adéla Jurásková, jako druhá se představila Viktorie Peduzzi a trojici uzavřela Terezie Paraska. Všechna děvčata předvedla pěkné a téměř bezchybné sestavy na bradlech a závod započala na výbornou. Poté se přesunula na kladinu, kde měla nejvyšší body za obtížnost. Nervy na uzdě udržela Viktorie Peduzzi, která si po konečném součtu odvezla stříbrný pohár. Terezie Paraska skončila sedmá a Adéla Jurásková po dvou nezdarech na kladině patnáctá.

Za mladší žákyně nastoupila Klaudie Ďulíková, Patricie Petrová, Lucie Paraska a Ivana Svobodová. Prvně jmenovaná se dopustila chybičky na kladině, ale bradla zacvičila nejlépe z našich děvčat a právem jí náleží pátá příčka. Ivana Svobodová předvedla nejnáročnější sestavu na bradlech, ale na kladině chybělo tolik potřebné štěstí a skončila sedmá. Hned za ní se seřadily její oddílové kolegyně Lucie Paraska a Patricie Petrová.

Nejpočetnější kategorií byla kategorie VS4B. Šumperský oddíl měl dvě zástupkyně. Markétě Hermannové se zadařila krásná sestava na kladině doplněná pěknou sestavou na bradlech a zaslouženě si odváží bronzový pohár. Eliška rozjela závod sestavou na bradlech velice dobře, ale zradila ji kladina a umístila se na 24. místě.

Poslední kategorií, kde měl GK Šumperk, z.s. své zastoupení, byly juniorky. Zde závodila děvčata ročníku 2009 a starší. Jejich sestavy jsou náročné a  plné obtížných prvků. Po tříměsíční závodní pauze byl návrat na závodní plochu pro některá děvčata náročný a svoji roli zde sehrály i nervy. Nejlépe se s nástrahami vyrovnala Jitka Machytková, která i přes pád na kladině se umístila na třetí příčce. Pátá skončila Anna Paraska, sedmá Michaela Janků, osmá Lenka Machytková a desátá Marie Paraska. Děvčata se na tréninku zaměří na prvky, ve kterých chybovala a už za týden mohou absolvovat reparát. Držme jim pěsti, aby hodiny dřiny zaslouženě proměnila v medailová umístění.